Pärdi päevadel kõlab Arvo Pärdi looming saksofonidele ja koorile

Collegium Musicale

fa-facebook

Pärdi päevadel kõlab Arvo Pärdi looming saksofonidele ja koorile

Nargenfestivali Pärdi päevade raames astuvad publiku ette maailmas tuntud ja tunnustatud Rascher Saxophone Quartet Saksamaalt ja kammerkoor Collegium Musicale Eestist. Kontsertidel pealkirjaga „Summa“ kõlavad Arvo Pärdi teosed, kusjuures osad neist sellises seades esmakordselt.  

„Kontserdi pealkiri „Summa“ on mitmetähenduslik – saab kuulda, kuidas kõlab Arvo Pärdi muusika saksofonide ja koori liitmisel, saab kuulda kuidas kõlavad koos imelise kõla ja musikaalsusega Rascher Saxophone Quartet ja kammerkoor Collegium Musicale ja loomulikult ei puudu kontserdilt Arvo Pärdi samanimeline muusikateos,“ ütles dirigent Endrik Üksvärav. 

„See on meile suur au Arvo Pärdi 85. sünnipäeva puhul Eestis kontserte anda,“ ütles Rascher Saxophone Quarteti liige Andreas van Zoelen.„Arvo Pärdiga seob meid pikaajaline koostöö ja ka Collegium Musicalega oleme varasemalt koostööd teinud. Sel korral esitame koos Arvo Pärdi loomingut – olen siiralt rõõmus, et Arvo usaldas mind neid seadeid koorile ja saksofonidele kirjutama.“ 

„Summa“ kontserdid toimuvad:
Reedel, 4. septembril kell 18 Tartu Pauluse kirikus
Laupäeval, 5. septembril kell 19 Tallinna Jaani kirikus
Pühapäeval, 6. septembril kell 18 Rakvere Kolmainu kirikus 

Piletid Piletilevist. 

Raschèr Saxophone Quarteton alates oma asutamisest 1969. aastal esinenud pidevalt mainekates kontserdisaalides nii Euroopas, Aasias kui ka Ameerikas. Ansambel kannab edasi traditsioone, mida 1930ndatel juurutas klassikalise saksofoni pioneer, ansambli asutaja Sigurd Raschèr, kes inspireeris paljusid heliloojaid talle muusikat kirjutama. Kvartetile on loonud teoseid teiste seas Aho, Berio, Bergman, Bialas, Dean, Denhoff, Donatoni, Firsowa, Franke, Glass, Gubaidulina, Halffter, Kagel, Kaipainen, Kantšeli, Keuris, de Raaff, Maros, Moe, Nilsson, Nordgren, Nørgard, Rosenblum, Raskatov, Sandström, Stucky, Terzakis, Tüür, Wuorinen, Xenakis ja Chen Yi. Neid on võlunud nelja muusiku unikaalne homogeenne toon, virtuoossus ja nii uue kui ka vanema muusika interpreteerimisoskus. J.S. Bachi esituse kohta on Saksa muusikateadlane Ulrich Dibelius öelnud: „Kui Raschèr Quartet mängib Bachi, siis muusika saab taevaliku aura – nagu oleks kokku saanud orel ja keelpillikvartett.“ 

Paljud heliloojad on lummatud Raschèri kvarteti ja orkestri kooslusest, mille tulemusel on sündinud üle 40 uue teose. Kvartett on saanud ka kutseid maailma juhtivatelt orkestritelt, nagu Leipzigi Gewandhausi orkester, Dresdeni Staatskapelle, Baieri Raadio orkester, Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Orchestre de Paris, Helsingi Filharmooniaorkester, Haagi Residentie-orkester, Berliini Sümfooniaorkester, Šoti Kammerorkester, Viini Sümfooniaorkester, BBC Londoni sümfooniaorkester, Leipzigi MDRi orkester, Berliini Filharmooniaorkester jpt. Peale selle on kvartett esinenud koos paljude instrumentalistide ja lauljatega. Raschèr Quartetis valitseb demokraatia, mistõttu pole ansambli ühelgi liikmel liidrirolli.

Pärdi päevade kontserdid toimuvad 2.–11. septembrini Tallinnas, Tartus, Rakveres, Paides, Raplas, Viljandis, Viimsis, Arvo Pärdi Keskuses Laulasmaal, Kärdlas ning juubeliaasta puhul laienevad Pärdi päevad sel aastal esimest korda ka Kuressaarde, Haapsallu ja Pärnusse.    

X