Märtsiküüditamise mälestuskontserdil kõlab Robert Jürjendali “Seitse valgusluike”

Collegium Musicale

fa-facebook

Märtsiküüditamise mälestuskontserdil kõlab Robert Jürjendali “Seitse valgusluike”

Laupäeval, 25. märtsil möödub 74 aastat päevast, mil Eestist küüditati Siberisse üle 22 000 inimese, küüditatute seas oli palju lapsi ja vanureid. Selle mälestuseks kõlab kell 19 Tallinna Jaani kirikus kammerkoori Collegium Musicale esituses Robert Jürjedali teos „Seitse valgusluike“. Kontsert on tasuta!

Kammerkoorile Collegium Musicale loodud 12 laulust koosnev tsükkel “Seitse valgusluike” on Robert Jürjendali kooriteostest üks mahukamaid. Tsükli aluseks on Tõnu Õnnepalu luuletused, mis pärinevad tema kogumikest “Ithaka” (1988), “Sel maal” (1990) ja “Kuidas on elada” (2012). Lisaks koorile on kaastegev Raun Juurikas (klaver). Dirigeerib Endrik Üksvärav.

Dirigent Endrik Üksvärava sõnul on tegemist südamliku ja ilusa muusikaga. „Pühendame selle kontserdi neile, kes pidid tol päeval oma kodudest ja Eestist sunniviisiliselt lahkuma kui ka neile, kes jäid seeläbi ilma oma kallitest lähedastest.“ Üksvärava sõnul on “Seitse valgusluike” meeleolult muutlik pakkudes ruumi luuletekstis peituvatele sisekaemustele ja kohati valuliselt hapratele kujunditele.

Kontserdi korraldamist toetab Unesco Muusikalinn Tallinn.

Robert Jürjendal (1966) on eesti kitarrist ja helilooja, kelle loomingusse kuuluvad heakõlaline, traditsioonidest lähtuv kammermuusika, elektroonikaga põimitud avant-rock ning ambient -jazz. Ta on teinud koostööd eesti ja välismaa artistidega: Tõnis Mägi, Riho Sibul, Iris Oja, Siiri Sisask, Liisi Koikson, Weekend Guitar Trio, UMA, Markus Reuter, Tim Bowness, Colin Edwin, Sandor Szabo, Arve Henriksen jpt.

Ta on osalenud rohkem kui 60 albumi väljaandmisel, mulle hulka kuuluvad tema enda 4 sooloalbumit Rõõmu allikas (2013), Valguse palsam (2015), Lihtminevik (2016), Vesi leiab tee (2021) ja autoriplaat koos ansambliga Five Seasons (2018). Instrumentaalmuusika kõrval on ta looonud mitmeid teoseid kooridele (RAM, Tütarlastekoor Ellerhein, Kammerkoor Head Ööd Vend, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Segakoor Noorus, Segakoor Huik!,). Alates 2015 aastast on ta Tallinna Kunstihoone muusikasarja SOOLO kuraator. Talle on omistatud Aasta Muusik 2016 tiitel.

Seitse valgusluike tõttab läbi õhu,
igalühel nokas seitse hõbesõna.
Seitsme kiirgaväärse silmapiiriranna
seitse kevadpäiksekullerit on nemad.

Nende kuumad tiivad igatsevad väga
jõuda üle seitsme vabakssuland mere,
seitsme kuldse, seitsme sinisaare taha
uhkab seitse tungi nende selges veres.

Seal, kus viimaks seitse tulist sammast
range ranna piiril merest tantsib üles,
tahavad nad tõusta üle mullast mandri
seitsme ülestikku vaikustaeva süles.

Igas taevas üles seitsme jõe,
mille uhkes voolus peegelduvad pilvelinnatornid,
kanda ihkavad nad kerge päiksetõe,
et kui haljas  mõõk
see rabaks viimsed müürivahid mornid.

/Tõnu Õnnepalu/

X