Dirigent

Collegium Musicale

fa-facebook

Dirigent

Endrik

Foto: Egert Kamenik

Dirigent ja laulja Endrik Üksvärav (s 1980) on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kooridirigeerimise erialal (2004, Olev Oja dirigeerimisklass) ning omandanud samal erialal ka magistrikraadi ( 2011, Hirvo Surva dirigeerimisklass).  Õppinud lisaks trompetit (Aavo Ots) ja metsasarve (prof Kalervo Kulmala).

Endrik Üksvärav on juhatanud mitmeid puhkpilliorkestreid, kammerorkestreid ja kammerkoore. 2010. aasta sügisel pani ta aluse kammerkoorile Collegium Musicale. Endrik Üksvärav on osalenud Neeme Järvi, Paavo Järvi, Jorma Panula, Eri Klasi, Anders Eby ja Ervin Ortneri meistriklassides. Samuti on ta mitmel korral osalenud tunnustatud barokilaulja Peter Kooij (Holland) juhendatud Bachi laulmise meistrikursustel.

Dirigendina on Endrik Üksvärava südameasjaks eesti muusika kõrgetasemeline esitamine nii Eestis kui väljaspool. 2013. aastal sai Endrik Üksväraval ja kammerkooril Collegium Musicale alguse koostöö helilooja Veljo Tormisega, mil õpiti helilooja juhendamisel tema kooritsüklit “Unustatud rahvad”. Järgnevate aastate jooksul on Veljo Tormise looming kõlanud nii koori kui ka Endriku sooloesituses – koos pianist Jorma Tootsiga pandi kokku kava Veljo Tormise soololauludest. Samuti on Endrik Üksvärav teinud koostööd helilooja Erkki-Sven Tüüri ja Tõnu  Kõrvitsaga, koori kavas on loomulikult ka helilooja Arvo Pärdi looming.

Tänu Endrik Üksvärava järjepidevale tööle ja kõrgetele kvaliteedinõudmistele jõudis Collegium Musicale esimese täiskasvanute kategoorias tegutseva Eesti koorina 2017. aasta sügisel finaali Euroraadio kõrgetasemelisel koorikonkursil “Let the People Sing”, mida korraldatakse aastast 1961 ja mis oma mastaabilt ja tähtsuselt on spordi võrreldav Olümpiamängudega. Koor võitis nii oma kategooria kui kogu konkursi Grand Prix. Kusjuures koori kavas oli ainult eesti heliloojate looming ning sellest kõrgetasemelisest esitusest sai osa enam kui 2 miljonit raadiokuulajat üle Euroopa, lisaks televaatajad Soomes ja internetivahendusel maailma eri paikades.

Lisaks koorile on Endrik Üksvärav üha enam seismas dirigendina ka orkestri ees. 2017 ja 2018 aasta on toonud mitmeid kontserte orkestirga Eesti Sinfonietta, 2018. aastal dirigeeris Endrik ka NFM Leopoldinum kammerorkestrit (Poola) andes kokku neli kontserti nii Eestis kui Poolas. Kontsertidel tuli ettekandele Erkki-Sven Tüüri, Tõnu Kõrvitsa ja Poola helilooja Gorecki looming.

2018. aasta oli märgiline ja eriline kindlasti ka sellepoolest, et Endrik Üksväraval oli võimalus seista dirigendina Hollandi esinduskoori Cappella Amsterdam ees ja anda Hollandis neli eesti muusikaga kontserti, sh kõlasid Arvo Pärdi, Erkki-Sven Tüüri ja Tõnu Kõrvitsa teoste Hollandi esiettekanded. Kontsertidele pööras tähelepanu ka Hollandi meedia, sh Hollandi riigitelevisioonis oli eetris eraldi pooletunnine saade Endrik Üksväravaga. Lehtedes ilmunud kontserdiarvustused andsid väga kõrged hinnangud nii kavale kui esitusele.

Koosseisud, mida dirigeerinud:
Kammerkoor Collegium Musicale
Cappella Amsterdam (Holland)
Nederlands Kamerkoor (Holland)
Hiiumaa kammerorkester
Hamilton Filharmonic Orchestra (Kanada)
Concerto Bachfest ja Collegium Musicale
Eesti Sinfonietta ja Collegium Musicale
Pühalepa festivali barokkoreskter ja solistid
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia vanamuusika orkester
Klaaspärlimäng Sinfonietta ja Collegium Musicale
NFM Leopoldinum kammerorkester (Poola) ja Collegium Musicale
Collegium Musicale ja barokkorkester “Pocket Symphony” (Peterburg/Eesti)
Belgia eestlaste segakoor Beene

Tenor Endrik Üksvärav. Särava tämbriga tenorina tegi Endrik Üksvärav juunis 2011 ooperidebüüdi lauldes Arsetese rolli J. V. Mederi barokk-ooperis “Kindlameelne Argenia!” (dir Toomas Siitan). Augustis astus ta tenori solistina publiku ette Tallinna XXV Rahvusvahelisel Orelifestivalil lauldes N. Bruhnsi kantaate (dir Toomas Siitan) ja festivali lõppkontserdil, kus tuli ettekandele J.S.Bachi kantaat  nr 194 “Höchsterwünstes Freudenfest” (dir Andres Mustonen).

2012 alustas Endrik Üksvärav vanamuusika laulu õpinguid Haagi Kuninglikus Konservatooriumis (õpetajateks Peter Kooij, Michael Chance, Jill Feldmann ja Maria Acda-Maas). Lauljana on ta teinud koostööd selliste dirigentidega nagu Tõnu Kaljuste, Daniel Reuss, Paul Hillier, Jos van Veldhoven, Peter Dijkstre, Peter van Heyghen, Simon Carrington, Hidemi Suzuki jt.

Augustis 2013 laulis ta peaosa (Bernhard Schmidt) Dominy Clementsi ooperis “Valgustatud pimedusejünger”, dirigent Tõnu Kaljuste ja detsembris astus publiku ette Händeli armastatud teose “Messias” tenori solistina, dirigent Anssi Mattila (Soome). Augustis 2014 kõlas tema esituses koos pianist Peep Lassmanni ja metsasarve virtuoosi Kalervo Kulmalaga Roxanna Panufniku “Generation of Love” Eesti esiettekanne. Septembris astus ta solistina üles maailma suurimal vanamuusikafestivalil – Utrechti vanamuusikafestivalil, Hollandis. Samuti sai teda Eestis kuulda Nargenfestivali Pärdi päevade raames toimunud kontserdil. 2015. aasta aprillis tegi Endrik Üksvärav debüüdi Eesti Riikliku Sümfooniaorkester ees lauldes Tõnu Kaljuste dirigeerimisel Berliozi “Reekviemi” tenori solisti. Mais aga sai rohkearvuline publik tema säravat ja puhast tämbrit nautida Arvo Pärdi ja Robert Wilsoni suurprojektis “Aadama passioon”, Miserere ettekandes. 2016. aasta algas Tallinna Rahvusvahelise Bachi festivaliga, kus ta osales nii solisti kui dirigendina juhatades ühtlasi 3. jaanuaril Estonia kontserdisaalis toimunud Bachi muusikaga gala-kontserti, kus oli kaastegev orkester Klaaspärlimäng Sinfonietta ja solistid. Viimastel aastatel on Endrik Üksvärav astunud lauljana järjepidevalt üles nii Eestis kui Hollandis.

Eesti Kultuurkapitali Rahvakultuuri sihtkapital tunnustas Endrik Üksväravat tulemusliku solisti- ja dirigenditegevuse ning Pühalepa Muusikafestivali algatamise eest 2012.a. aastaauhinnaga. 2018. aasta suvel tunnustas Hollandi kuningas Endrik Üksväravat silmapaistva ühiskondliku tegevuse eest ordeniga.[/text_output]

X