Collegium Musicale viib Tormise „Liivlaste päranduse“ soome-ugri festivalile Lätis

Collegium Musicale

fa-facebook

Collegium Musicale viib Tormise „Liivlaste päranduse“ soome-ugri festivalile Lätis

Täna 7. septembril algab Lätis kolmepäevane soome-ugri rahvaid tutvustav festival, mida korraldatakse Fenno-Ugria Asutuse, Riia Läti Seltsi ja Liivlaste Liidu eestvedamisel juba viiendat korda. Seekord on festivali põhiesinejaks Eesti tippkammerkoor Collegium Musicale, kes jätkab Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud sarja ”Unustatud rahvaste radadel”, külastades liivlaste asualasid.

Collegium Musicale reiside aluseks on Eesti helilooja Veljo Tormise (1930–2017) läänemeresoome rahvaste rahvamuusika põhjal loodud kuueosaline kooritsükkel „Unustatud rahvad“, millest Liivimaal kantakse tervikuna ette „Liivlaste pärandus“ ja läbilõige teistest osadest. Kontsertidel löövad kaasa ka kohalikud koorid ja ansamblid.

7.-9. septembrini toimuv festival algab liivlaste asualadel Kura poolsaarel. Täna kell 20 annab Collegium Musicale kontserdi Dundaga lossis, järgmisel hommikul tutvutakse 1939. aastal Eesti, Soome ja Ungari ning Läti Vabariigi toetusel valminud liivi rahvamajaga ja liivi küladega.

Festivali põhisündmuseks on 8. septembril kell 16 Riia Läti Seltsihoones toimuv seminar, mis keskendub soome-ugri rahvaste muusikalisele pärandile  ja selle kaasaegsele interpretatsioonile. Seminaril astuvad üles Ģirts Gailītis (Läti), Maari Kallberg (Soome), Dávid Farkasházi (Ungari) ja Taive Särg (Eesti), kes kõneleb Veljo Tormise mõjust läänemeresoome rahvaste muusika taasavastamisel.
Õhtusel kontserdil on kandev osa kammerkooril Collegium Musicale dirigent Endrik Üksvärava juhatusel. Koos nendega astuvad üles liivi lauluselts Līvlist, Zigurds Ete ja Maija Kronberga eestvedamisel, läti folkgrupp Skandinieki  Julgī Stalte juhendamisel, kammerkoor Lōja dirigent Ģirts Gailītise juhatusel Salaspilsist ja Riia Läti Seltsi segakoor Ārijs Šķepasts’i juhatusel. Kontserdile järgneb tantsu- ja laulutöötuba, mida viivad läbi Ernests Spīčs and Julgī Stalte. Esinejatel ja külalistel on võimalus degusteerida rahvuslikke suupisteid, peolaua on ette valmistanud  Eesti, Soome ja Ungari suursaatkonnad.

Pühapäeval, 9. septembril suundutakse Salaspilsi, kus antakse kell 11 hommikukontsert. Seejärel tutvutakse liivi legendaarse juhi Ako mälestussambaga ning liivlaste ekspositsiooniga Daugava muuseumis.

Ettevõtmist toetavad Eesti Vabariigi riigikantselei EV100 välisprogramm, Riia Linnavalitsuse hariduse-, kultuuri- ja spordiosakond, Riia Eesti, Soome ja Ungari saatkonnad ja Metsä Forest (Läti-Soome).

Eesti Vabariik 100 välisprogrammi kuuluv kontserdisari “Unustatud rahvaste radadel” on mõeldud kingitusena Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul meie väiksematele hõimurahvastele, tutvustamaks Veljo Tormise loomingut ja Eesti koorilaulukultuuri ning toetamaks neid oma kultuuri elushoidmisel. Liivimaa kontserdid on pühendatud ka Läti vabariigi 100. aastapäevale.

Reisi peakorraldaja on MTÜ Fenno-Ugria Asutus ja sellel osaleb ka Eesti rahvusringhäälingu elamussaadete võtterühm.

X