Collegium Musicale esituses kõlab Erkki-Sven Tüüri “Reekviemi” Poola esiettekanne

Collegium Musicale

fa-facebook

Collegium Musicale esituses kõlab Erkki-Sven Tüüri “Reekviemi” Poola esiettekanne

Täna kell 19 annab Eesti tippkammerkoor Collegium Musicale koos Wroclavi NFM Leopoldinum orkestriga Eesti 100. juubelile pühendatud kontserdi Poolas Wroclavis. Kontserdil kõlavad Tõnu Kõrvitsa “Satabat Mater” ning Erkki-Sven Tüüri “Reekviem” ja “Igavik” (In memoriam Lennart Meri) Poola esiettekanded. Dirigeerib Endrik Üksvärav.

Kammerkoor Collegium Musicale osaleb 9.-13. septembrini Poolas, Wroclavis Euroopa ühel olulisemal festivalil Wratislavia Cantans. Kontsert “In Paradisum” toimub Wroclavis 11. septembril ja Klodskos 12. septembril.

Kontserdid toovad kokku kaks oma 100. juubeliaastat tähistavat riiki ja nende muusikakollektiivid. Dirigent Endrik Üksvärava poolt koostatud kavas on kõrvuti eesti ja poola meie aja heliloojate muusika. Erkki-Sven Tüüri ”Reekviem” on selle kava mõtteline keskpunkt ja “Igavik” (In memoriam Lennart Meri) kummaruds Eesti presidendile Lennart Merile.

“Festival Wratislavia Cantans toimub tänavu juba 53.korda. Tegemist on Euroopa ühe tähtsaima ja kõrgetasemelise festivaliga. Meil on suur au olla festivalikavas kõrvuti nt Sir Eliot Gardineri ja tema ilmakuulsa Monteverdi kooriga,” ütles dirigent Endrik Üksvärav.“Rõõmu teeb ka see, et meiega koos on Wroclavis kontserdist osa saamas ka heliloojad Tõnu Kõrvits ja Erkki-Sven Tüür.”

Kava:
Paweł Szymański In Paradisum
Henryk Mikołaj Górecki Broad Waters op. 39
Tõnu Kõrvits Stabat Mater (2014)
***
Henryk Mikołaj Górecki Three Pieces in Old Style
Erkki-Sven Tüür Igavik in memoriam Lennart Meri (2006)
Erkki-Sven Tüür Requiem in memoriam Peeter Lilje (1994)

Kontserdi salvestab Poola raadio. Kontsert kuulub EV100 välisprogrammi.

Tallinnas tegutsev kammerkoor Collegium Musicale on tuntud ja tunnustatud oma kõla ja kõrgetasemeliste esituste poolest.
Koori dirigent on Endrik Üksvärav. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, erilisel kohal on eesti heliloojate looming.
Lisaks a cappella teostele esitatakse suurvorme.

Koori seitsme tegevusaasta sisse jäävad kontserdid ja festivalid Itaalias, Prantsusmaal, Venemaal, Saksamaal, Tšehhis, Poolas,
Soomes, Maltal, Iisraelis, Hollandis ja Jaapanis, sh koori Tokyo kontserdil osalesid ka Arvo Pärt ja Erkki-Sven Tüür. 2017. tõi
kontserdid kuues välisriigis – Iisraelis, Hollandis, Poolas, Saksamaal, Venemaal ja Soomes. Eesti heliloojatest esitati enim Veljo Tormise loomingut. 2017. oktoobris võitis koor EBU rahvusvahelise koorikonkursi “Let the People Sing” Grand Prix.  2018. aasta algas kontsertreisiga Liibanoni ja Kreekasse, suvi tõi 15 kontserti, sh retke Venemaale. Sügisesse jäävad kontserdid Liivimaal ja Poolas. Aastas annab koor keskmiselt 40 kontserti.

Eesti Kooriühing on tunnustanud Collegium Musicalet kolmel korral „Aasta koori“ tiitliga (2017, 2014 ja 2011).

Koori tegevust toetavad Kultuuriministeerium, Kultuurkapital ja AS Ida-Tallinna Keskhaigla. Suurimad koostööpartnerid on Eesti Kontsert ja Klassikaraadio. Esimese eesti koorina vahetas Collegium Musicale tänavu pabernoodid tahvelarvutite vastu. Samm sai teoks tänu Euronicsi Apple Shopi abile.

X