Collegium Musicale annab koos Maria Faustiga European Jazz konverentsi 2021 avakontserdi

Collegium Musicale

fa-facebook

Collegium Musicale annab koos Maria Faustiga European Jazz konverentsi 2021 avakontserdi

Eesti tippkammerkoori Collegium Musicale esituses kõlab täna õhtul kell 19 Tallinnas Niguliste kirikus Maria Fausti „Maarja missa“, kus koos kooriga on lavalaudadel ka helilooja ise. Dirigeerib Endrik Üksvärav.Tegemist on Tallinnas toimuva kõrgetasemelise European Jazz konverents 2021 avakontserdiga.

Lisaks Maria Faustile (altsaksofon) on instrumentalistidena kaasatud:
Indrek Vau (trompet)
Andres Kontus (tromboon)
Kristjan Kungla (fagott)

„Oleme viimaste aastate jooksul laiendanud erinevate muusikastiilide ja -žanrite vahelisi piire, ärgitades tavamõistes mitte just klassikalise žanri loojaid koostööle koorimuusikamaailmaga. Nii sai alguse ka meie koostöö Maria Faustiga,“ ütles dirigent Endrik Üksvärav. „Oleme loomulikult väga rõõmsad, et saame sellisel kõrgetasemelisel sündmustel üles astuda. Samuti selle üle, et teeme seda koos Maria Fausti ja tema kooriteosega. “Maarja missa” temaatika puudutab paljusid, sõltumata nende rahvusest või geograafilisest asukohast,“ ütles Üksvärav.

“Maarja missa” on saksofonisti ja helilooja Maria Fausti sakraalteos, mis on kirjutatud kammerkoorile Collegium Musicale ja neljale instrumentalistile. Teose esiettekanne oli Tallinnas 2020. aasta augustis ning lisaks kontserdipublikule kõlas see otseülekandena ERR Klassikaraadios. Tänavu suvel kõlas teos ka Taanis Copenhagen Jazz festivalil.

„Maarja missa“ on pühendatud perevägivalla ja väärkohtlemise ohvritele – probleemidele, mis mõjutavad nii üksikisikuid kui ka perekondi geograafiliselt, rahvuselt, rassiliselt, sooliselt jne. Teose loomisel töötas Faust nii traditsiooniliste missavormide kui liturgiaga, mis koos loovad raamistiku tekstile, mille on koostanud eesti kunstiajaloolane ja dramaturg Eero Epner ja mis lähtub kolme arhetüübi vaatenurgast – ema, laps ja kogukond.

Maria Fausti nime seostatakse peamiselt mittetraditsiooniliste džässivoolude ja vabaimprovisatsiooniga. Saksofonist, helilooja, arranžeerija ja improvisaator Maria Faust kuulub Taani eksperimentaalsel areenil olulisemate nimede hulka ja on pälvinud mitmeid auhindu – sealhulgas viis Taani muusikaauhinda ja Eesti muusikaauhinna. 2019. aastal sai Faust Taani heliloojate ja laulukirjutajate ühingult (Komponister og Sangskrivere, DJBFA) maineka auhinna „Hæderspris”. Auhinda antakse igal aastal ühele väljapaistvale ja Taani muusika skeenet muutnud heliloojale tema loomingu eest. Heliloojana on Maria Faust žanrite nihutaja, ta on tuntud oma eksperimentaalse helikeele ja jõuliste ideede poolest.

X