Aasta helililoomingu album: Maria Faust “Mass of Mary”

Collegium Musicale

fa-facebook

Aasta helililoomingu album: Maria Faust “Mass of Mary”

Eesti Muusikanõukogu ja Eesti Fonogrammitootjate Ühingu koostöös selgusid Eesti Muusikaauhinnad 2023 Aasta Klassikaalbumi kategooria nominendid. 

Aasta Klassikaalbum 2023 nominentideks on nelja klassikalise muusika žanrikategooria parimad albumid:

Aasta Heliloomingu Album 
Maria Faust. Mass of Mary
Esitajad: Collegium Musicale, dirigent Endrik Üksvärav
Väljaandja: Estonian Record Productions

Maria Fausti „Maarja missa“ on kammerkoorile Collegium Musicale loodud enam kui kolmveerandtunnine suurvorm.  Selles saavad kokku vanamuusika stilisatsioon, eksperimentaalne postmodernism ja džäss, ladinakeelsed kanoonilised liturgilised tekstid ristuvad Karl Ristikivi ja Eero Epneri värssidega. Teos on pühendatud kõigile lähisuhte vägivalla ohvritele. „Lähisuhte vägivald ei sõltu geograafilistest piiridest, see teema puudutab väga paljusid, ka Eestis. Teame, et muusikateosest ei piisa olukorra muutmiseks, kuid loodame, et see pakub lohutust ja usku,“ ütles dirigent Endrik Üksvärav.

Aasta Kammermuusika Album 
Voolujoon
Esitajad: Una Corda
Väljaandja: Una Corda

Tegemist on Una Corda teise albumiga, mis annab ülevaate ansambli mitmekülgsest tegevusest. Kõik plaadile valitud teosed on loodud unikaalse koosseisuga triole (harf, kannel, klavessiin), välja arvatud Raimo Kangro „Display IV“, mis kõlab seades ja pärineb 1992. aastast. Plaadi nimi pärineb Mirjami Tally samanimelisest teosest, mis on Una Corda läbi aegade enim esitatud teos. Teosed on salvestatud 2009–2017. Plaadil kõlavad Margo Kõlari „Kärestik“ (2012), Lauri Jõelehe „Cantus angelorum“ (2014), Mart Soo/Liis Jürgensi „Eemal tuli lähedal ehk kui WGT oleks mesilasi pidanud“ (2013), Elo Masingu „Kellamängutoos“ (2008), Liis Jürgensi „Stella maris/mere täht“ (2012), René Eespere „Tres sorores“ (2016), Mirjam Tally „Voolujoon“ ja Raimo Kangro „Dispaly IV: tundmatu muusiku protree“ op. 42.

Aasta Koorimuusika Album
Rachmaninov. Liturgy of St John Chrysostom
Esitajad: Eesti Filharmoonia Kammerkoor, dirigent Kaspars Putniņš
Väljaandja: BIS

Vene õigeusu kiriku muusika oli Sergei Rahmaninovi muusikalise tausta oluline osa. Neljanda sajandi Konstantinoopoli peapiiskopi ja kirikuisa järgi nime saanud liturgia koosneb palvete, psalmide ja hümnide jadast, mida laulavad erinevad jumalateenistusel osalejad.

Rahmaninov ei kasuta teoses ühtegi olemasolevat laulu, ta otsustas peegeldada nende stiili ja vaimu täielikult oma muusikaga. Tema loodud kõlalisus saavutatakse läbi sagedase häälte jagunemise, koorist esile kerkivate soolode ja ka tekstuuride valik näitab suurt fantaasiat. Liturgia salvestas Tallinna Niguliste kiriku soojas akustikas 2020. aastal Eesti Filharmoonia Kammerkoor. Album on jätk vene ja eesti klassikute meistriteoste salvestamisele, mille tulemusel on varem valminud BIS Recordsi, dirigent Kaspars Putniņši, Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja helirežissöör Jens Brauni koostöös albumid Alfred Schnittke ja Arvo Pärdi loominguga.

Aasta Sümfoonilise- või Lavamuusika Album
Estonian Premieres
Esitajad: Eesti Festivaliorkester, dirigent Paavo Järvi
Väljaandja: Alpha Classics

Eesti Festivaliorkestri ja dirigent Paavo Järvi kolmandal albumil “Estonian Premieres” kõlab Eesti Festivaliorkestri esituses kuus teost viielt rahvusvaheliselt tuntud eesti heliloojalt. Dirigent Paavo Järvi sõnul näitab album, kui rikas ja mitmekihiline on Eestis loodud muusika. Albumile on salvestatud Tõnu Kõrvitsa “Kuuvalgusele” (2020), Ülo Kriguli “Chordae” (2013) ja “The Bow” (2021), Helena Tulve “L’ombre derrière toi” (2011), Tauno Aintsi Avamäng “Eesti” (2014) ja Lepo Sumera “Olümpiamuusika I” (1980).

Album valmis koostöös rahvusvahelise plaadifirmaga Outhere Music (Alpha Classics kaubamärgi all), kellega koos salvestasid Paavo Järvi ja Eesti Festivaliorkester ka kaks esimest plaati.

 Aasta Klassikaalbumi žanrikategooriate kandidaatide nimekiri koostati Eesti Muusikanõukogu liikmete esitatud ettepanekute alusel. Kategooria sisaldab žanrikategooriaid, milleks on kammermuusika, sümfooniline- või lavamuusikamuusika, koorimuusika ja eesti helilooming. Erinevatest valdkonna ekspertidest koosnenud žürii valis esitatud albumite põhjal parimad. Iga žanrikategooria parim pälvis nominatsiooni ja just nende seast valitakse Aasta Klassikaalbum.

Eesti Muusikaauhinnad 2023 auhinnatseremoonia toimub 26. jaanuaril.

X