30. juuli – 3. august Karjalas Unustatud rahvaste radadel

Collegium Musicale

fa-facebook

30. juuli – 3. august Karjalas Unustatud rahvaste radadel

30.juulist -3. augustini toimub Collegium Musicale esimene kontsertreis sarjast ”Unustatud rahvaste radadel”. Teekond viib koori läbi Ida-Soome Valge Mere Karjalasse ning selle lõppsiht on soome-ugri kultuuripealinn 2017 Vuokkiniemi, kus antakse kontsert 2. augustil peapidustuste avaõhtul.

Ettevõtmise aluseks on Eesti ühe mainekama ja omanäolisema helilooja Veljo Tormise (1930-2017) kuueosaline kooritsükkel „Unustatud rahvad“, mille moodustavad „Liivlaste pärandus“ , „Vadja pulmalaulud“ , „Isuri eepos“, „Ingerimaa õhtud“ „Vepsa rajad“ ja „Karjala saatus“.

Sari valmis aastatel 1970-1989 ning selle aluseks on kuue läänemeresoome rahva runolaulud. Kavandatud kolmel kontserdiretkel läänemeresoome rahvaste asualadele tuleb esitamisele läbilõige kõikidest osadest kui ka osasid tervikuna. Kontsertidele on kutsutud kaasa lööma ka kohalikke rahvamuusikuid ja ansambleid.

Esimene retk kannab nime ”Karjala radadel” ja selle kaks esimest kontserti toimuvad Joensuu Pakkahuonees ja Kuhmo-talos Soomes, seejärel siirdutakse Karjala vabariiki Venemaal, kus liigutakse ringi nn runokülades, kust on 19. sajandi alguses kogutud suur osa Soome rahvuseepose ”Kalevala” runodest. Neist üks kuulsamaid, Vuokkiniemi küla kannab 2017. aastal Soome-Ugri kultuuripealinna tiitlit. Kammerkoor Collegium Musicale kontsert 2.08 on seal kultuuripealinna põhisündmuse, Ilja pruaznieka tähistamise avasündmuseks.

Kontserdiretk “Unustatud rahvaste radadel” kuulub EV100 välisprogrammi ja on mõeldud kingitusena Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul meie väiksematele hõimurahvastele, tutvustamaks Veljo Tormise loomingut ja Eesti koorilaulukultuuri ning toetamaks neid oma kultuuride elushoidmisel. Kaks järgmist reisi tehakse 2018. aastal Leningradi oblastis elavate vadjalaste ja isurite ja vepslaste juurde ning liivlaste aladele Lätis.

Retke Karjalasse teeb kaasa ja salvestab Eesti Rahvusringhäälingu muusikasaade MI.
Retke korraldamine toimub koostöös soome-ugri rahvastega koostööd edendava Fenno-Ugria organisatsiooniga.

Kontserdid:

30.7. kell 17.00 Joensuun Pakkahuone

31.7. kell 12.00 Kuhmo-talon Juttu-kahvila

31.7. kello 19.00 Jyskyjärven kulttuuritalo

1.7. kell 13.00 Haikolan konserttitalo

1.7. kell 18.00 Kalevalan kulttuuritalo

2.7. kell 15.00 Vuokkiniemen kylätalo

 

X