3. oktoober Collegium Musicale 5. sünnipäevakontsert!

Collegium Musicale

fa-facebook

3. oktoober Collegium Musicale 5. sünnipäevakontsert!

Laupäeval, 3. oktoobril tähistab kammerkoor Collegium Musicale 5. sünnipäeva ning teeb seda loomulikult kontserdiga. Kell 18 Tallinnas Mustpeade majas algaval kontserdil kõlab Helena Tulve teos „See algab“, mis heliloojalt selleks sündmuseks spetsiaalselt tellitud on.

„Sünnipäevakontserdi kava on mitmekesine ja teatud mõttes sümboolne – ettekandele tuleb kaks lugu, mis olid meie repertuaaris kõige esimesena: Arvo Pärt „Bogoroditse Djevo“ ja Pärt Uusberg „Taaveti laul“ ja Helena Tulve teos, mis just äsja valminud ja on seega praeguse seisuga meie viimane,“ rääkis koori asutaja ja dirigent Endrik Üksvärav. „Lisaks kõlavad erinevad teosed, mis selle viie aasta sisse mahtunud on. Valiku tegemine oli raske, sest repertuaari on selle aja jooksul omandatud palju,“ lisas ta.

Helena Tulve uus kooriteos „See algab“ on kirjutatud Maarja Pärtna tekstile. „Teos on loodud Helenale iseloomulikus võtmes. Märksõnadeks aeg ja selle kulgemine, erinevate protsesside arenemine millekski muuks ning nende tajumine. Fluidum on samuti üks sõna või olek, mis minu jaoks seda teost iseloomustab,“ ütles Üksvärav.

Sünnipäevakontserdil kutsub koor kuulajaid selle teosega pimekohtingule. Selleks jagatakse kontserdikülastajatele lennukites kasutatavad silmaklapid. „Teades Helena tundlikkust ja suhtumist muusika kuulamisse tundus tore mõte pakkuda publikule võimalust nö pimekuulamiseks. Kuna tegemist on teose esiettekandega, siis ei tea keegi, millisele rännakule nad viiakse ja mis kõlama hakkab,“ rääkis Üksvärav.

Seoses 5. sünnipäevaga otsustas Endrik Üksvärav tellida koorile kokku viis eesti helilooja teost teemal „Loomine/sünd“. Lisaks Helena Tulvele kõlavad alanud hooajal Tõnu Kõrvitsa, Mirjam Tally, Galina Grigorjeva ja Jarek Kasari uudisteosed. „Minu jaoks on eesti heliloojate teoste esitamine väga tähtis. Seda nii Eestis kui väljaspool ja see on kindlasti üks Collegium Musicale olulisi suundi.“ Üksvärav lisas, et koori on läbi tegevuse esile tõstetud ka koori ilusa kõla poolest „See on olnud minu üks taotlusi ja eesmärke, kuid samas tuleb sellega pidevalt edasi töötada. Et jätkuvalt saaks öelda, et kõlab hästi!“.

Piletid 10/5 müügil Piletilevis ja enne algust kohapeal. 

CM-plakat-A4

X