2017 toob Collegium Musicalele põnevaid esiettekandeid

Collegium Musicale

fa-facebook

2017 toob Collegium Musicalele põnevaid esiettekandeid

Tallinna Bachi Festivali avakontserdiga uut aastat alustanud kammerkoor Collegium Musicale annab 2017. aastal kontserte viies välisriigis – Iisraelis, Hollandis, Poolas, Saksamaal ja Soomes. Eesti esiettekannetest jäävad sellesse aastasse Mirjam Tally ja Lera Auerbachi teosed. 

Mirjam Tally autorikontsert toimub juba 17. jaanuaril kell 19 Tallinnas Kultuurikatlas.
Lera Auerbachi uudisteos “72 Angels” kõlab aprillis Tallinnas ja Tartus koos maailmas tunnustatud Rascher Saxophone Quartetiga. “Oleme selle teose tellijad koos Madalmaade Kammerkoori ja Rootsi Raadio kooriga, mis on meile suur au. Seda enam, et tegemist on ühe erilise teosega,” rääkis Collegium Musicale dirigent Endrik Üksvärav.
Lähemalt Auerbachi teosest saab lugeda värskest Eesti Kontserdi ajakirja “Aplaus” numbrist lk29: 

Veebruaris on koor kontsertreisil Iisraelis, kus antakse kokku 10 kontserti nelja erineva kavaga, sh tuleb ettekandele Erkki-Sven Tüüri “Missa brevis”. Kevad viib koori Hollandisse ja Poola, suvi Saksamaale ja Soome. “Eestist väljaspool esitame ennekõike eesti heliloojate loomingut – Pärt, Tüür, Tormis, Kõrvits jt.” rääkis Endrik Üksvärav. “Kuigi näiteks Arvo Pärdi kooriloomingut lauldakse maailma eri paigus pidevalt, sh erinevate kõrgetasemeliste kollektiivide poolt, siis oleme saanud positiivset tagasisidet, et meie kui eestlaste esituses kõlavat Pärt teise tunnetusega, teise kõlavärviga. Kõlavat usutavalt,” ja lisas, et eriti just Eestist väljaspool rõhutatakse enamjaolt alati Collegium Musicale kõlakultuuri.

Koori erilist ja loomulikuna kõlavat esitust tõstsid detsembris esile ka kaks Soome suurimat väljaannet – Helsingin Sanomat ja Hufvudstadsbladet ning raadio YLE1. Viimases kõlas Collegium Musicale, Helsingi barokkorkestri ja solistide esituses jõululaupäeval J.S.Bachi “Jõuluoratoorium”.

Täiesti eriline kontsertreis toimub kooril 2017. aastal koostöös Fenno-Ugria Asutusega Soome. Retke pealkiri on “Unustatud rahvaste radadel” ja selle käigus külastab koor nende laulikute külasid Karjala aladel, kelle lood Veljo Tormis kooritsüklisse “Unustatud rahvad” kirja on pannud. Veljo Tormise kooritsükkel võetakse loomulikult omaltpoolt külakostiks kaasa. Retke sihtpunktiks on Vuokkiniemi, mis kannab 2017. aastal Soome-Ugri kultuuripealinna tiitlit. Tegemist on esimese osaga koori kingitusest EV100 sünnipäeva puhul meist väiksematele rahvastele (karjalased, ingerlased, vepslased, vadjalased, liivlased ja isurid).

“Oma tegevusega püüame järjepidevalt ka muusika-avalikkust kursis hoida. Kooril on uus kaasaegne koduleht ja aasta algusest on koori FB lehel üle 2000 jälgija, millest on samuti ainult rõõm,” ütles Üksvärav.

Eesti tippkoor kammerkoor Collegium Musicale tegutseb 2010. aastast ja on tuntud oma kõla ja kõrgetasemeliste esituste poolest. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, erilisel kohal on eesti heliloojate looming (Arvo Pärt, Veljo Tormis, Erkki-Sven Tüür, Helena Tulve, Tõnu Kõrvits, Pärt Uusberg jt). Lisaks a cappella teostele esitatakse suurvorme. Koori eesmärk on pakkuda kõrgetasemelisi muusikaelamusi nii Eestis kui väljaspool. Aastas annab Collegium Musicale keskmiselt 30 kõrgetasemelist ja erinevate kavadega kontserti. Koor on teinud koostööd erinevate dirigentidega: Tõnu Kaljuste, Andres Mustonen, Aapo Häkkinen (FIN), Kaspars Putninš (Läti), Jos van Veldhoven (Holland), Simon Carrington (UK), Mihhail Gerts jt ja orkestritega: Helsingi barokkorkester, Tallinna Kammerorkester, Tallinna barokkorkester, Klaaspärlimäng Sinfonietta, Corelli Barokkorkester. Kuue tegevusaasta sisse jäävad kontserdid ja festivalid Itaalias (Gorizia, Arezzo, Rooma), Prantsusmaal, Venemaal, Saksamaal, Tšehhis, Poolas, Soomes, Maltal ja Jaapanis, sh koori Tokyo kontserdil osalesid ka Arvo Pärt ja Erkki-Sven Tüür. Kooril on kolm CD-d, sh CD Roxanna Panufnik „Tallinn Mass. Dance of Life“ väljaandja on tunnustatud plaadifirma Warner Classics. Eesti Kooriühing tunnustas 2015. aasta alguses Collegium Musicalet teistkordselt „Aasta koori“ tiitliga, esmakordselt pälviti see tunnustus 2011. aasta tegevuste eest.

Koori tegevust toetab Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Tallinna linn, AS Ida-Tallinna Keskhaigla. Koori suurimad koostööpartnerid on Eesti Kontsert ja ERR Klassikaraadio.

 

X